O czym trzeba wiedzieć decydując się na taras na dachu? - Nierdzewny Balkon

Taras na dachu to symbol nowoczesnych budowli. Szczególnie często zauważyć go można w dużych aglomeracjach. Dla jego właścicieli to swoista oaza spokoju, namiastka upragnionej natury. Aby móc się nim cieszyć, należy spełnić kilka warunków. A jakich? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czy budowa tarasu na dachu wymaga pozwolenia budowlanego?

Marzysz o stworzeniu oazy spokoju na swoim dachu? Jeśli jesteś na etapie projektowania domu to świetnie. Jest to najlepszy moment, aby poinformować o swoich planach architekta. Uwzględni on bardziej solidny strop oraz wzmocnienia, które poradzą sobie z większym ciężarem dachu. Z kolei, jeśli chcesz mieć taki niezwykły taras na już istniejącym budynku, to musisz spełnić kilka formalności. Wiele osób zastanawia się, czy budowa tarasu na dachu wymaga pozwolenia budowlanego? Oczywiście, że tak. Komplet dokumentów należy złożyć w odpowiednim urzędzie, dołączając do nich projekt, ekspertyzy wytrzymałości konstrukcji budynku oraz plan przewidzianych prac.

Dobrze jest także mieć na uwadze fakt, że część tarasu może zostać uznana za powierzchnię biologicznie czynna. Istnieją przepisy, które określają jej minimalną wartość, która musi być zachowana na działce budowlanej. W praktyce może okazać się, że nie będziemy mogli sobie pozwolić na taras o zaplanowanych wymiarach. Aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji, warto dokładnie sprawdzić wszelkie przepisy i rozporządzenia.

 

Dach odwrócony a taras

Dach odwrócony a taras -co ich ze sobą łączy? Otóż na dachu o tradycyjnym układzie warstw nie można wybudować tarasu. Z tego powodu stosuje się tak zwane dachy odwrócone, które mają inną kolejność warstw izolacyjnych. W ich przypadku izolacja termiczna jest nad izolacją przeciwwilgociową. Dzięki temu uzyskuje się korzystniejszą hydroizolację tarasu, a ponadto elementy konstrukcyjne dachu lepiej będą radzić sobie ze zmianami temperatur.

Przy budowie nie wolno zapomnieć o tym, aby materiały do hydroizolacji były jak najwyższej jakości. Powinny być one mrozoodporne, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz nie mogą przepuszczać wilgoci. Ponadto, aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie, muszą być położone na całej powierzchni dachu. Dodatkowym sposobem na pozbycie się nadmiernej ilości wilgoci będzie położenie warstwy drenażowej. Może być ona w postaci żwiru, grysu lub karmazynu.

Balustrada na tarasie

Taras na dachu wymaga zastosowania dobrej jakości balustrady. Z tego powodu najczęściej zaleca się modele wykonane ze stali nierdzewnej, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na różne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Balustrada na tarasie powinna być także prawidłowo i stabilnie zamontowana na wysokości minimum 1,1 m. Przestrzegając tego przepisu, mamy pewność, że będzie nas ona odpowiednio zabezpieczać. Ponadto balustrada jest również pięknym elementem dekoracyjnym. Połączenie funkcjonalnej stali z nowoczesny szkłem sprawdzi się w przypadku większości aranżacji tarasu. Dodatkowo szklana balustrada pozwala pięknie wyeksponować rozmaite rośliny, a różnego rodzaju girlandy wyglądają na niej po prostu niepowtarzalnie. Możemy także zdecydować się na połączenie stali z tradycyjnym drewnem, co szczególnie dobrze będzie prezentować się na klasycznych tarasach.

Jeśli chcesz mieć bezpieczny i piękny taras na dachu, musisz pamiętać o przygotowaniu profesjonalnego projektu, zakupieniu wysokiej jakości materiałów do budowy oraz o wybraniu wytrzymałej i estetycznej balustrady. Te wszystkie czynniki pozwolą Ci się cieszyć swoim azylem spokoju przez wiele lat.