Poręcze ze stali nierdzewnej w przejściach i na podjazdach - Nierdzewny Balkon

Poręcze ze stali nierdzewnej jako element bezpieczeństwa są wymagane w wielu miejscach nagromadzenia dużej ilości ludzi. Do takich miejsc należą min. przejścia podziemne, podjazdy itp. W przypadku niektórych z nich wystarczy, że zostanie zamontowane ogrodzenie oddzielające strefę poruszania się pieszych od ulicy. Gdzieindziej nakazuje się zastosowania poręczy na przejściach, które są przeznaczone dla osób zmęczonych, potrzebujących zrobić sobie chwilę przerwy.

Poręcze ze stali nierdzewnej przy przejściach

Przepisy jasno określają, że poręcze ze stali nierdzewnej przy przejściach podziemnych i naziemnych muszą być podwójne. Podstawowym ich zadaniem jest ułatwianie wchodzenia bądź schodzenia ze schodów, zwłaszcza osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Różnica między takimi poręczami a podjazdami dla wózków inwalidzkich polega na tym, że uchwyty montowane są po obustronnie. Wysokość poręczy w przejściach jest taka sama jak w przypadku podjazdów dla wózków inwalidzkich. Wynosi ona 900 milimetrów dla poziomu górnego i 700 dla dolnego a mierzona jest względem równego podłoża. Najczęściej mają one postać podwójnych poręczy wykonanych z czarnej stali wzdłuż każdej ze ścian. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa barierki stanowią jednorodną konstrukcję na całej długości przejścia.

 

Poręcze ze stali nierdzewnej w przejściach podziemnych

Poręcze ze stali nierdzewnej w przejściach podziemnych montowane są w bardzo podobny sposób jak w przejściach nadziemnych. Różnica polega na tym, że w tym pierwszym przypadku poręcze montuje się tylko przy wyjściu i wejściu, a nie na całej długości przejścia. Łatwo więc zauważyć, że przy porównywalnej długości przejścia, długość poręczy w przejściu podziemnym, będzie około trzykrotnie mniejsza niż w naziemnym. Dlatego właśnie w przejściach na powierzchni stosowane są tańsze rozwiązania. Natomiast w podziemnych montuje się wyższej jakości poręcze ze stali nierdzewnej.

Poręcze dla niepełnosprawnych

Poręcze dla osób niepełnosprawnych stosowane są, w celu ułatwienia im poruszanie się. Tego typu poręcze różnić się będą w zależności od miejsca, gdzie zostaną zamontowane. W odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową poręczę muszą być wykonane zgodnie z  wysokimi wymogami technicznymi. Wspomniane kryteria dotyczą wysokości i kąta nachylenia. Często zdarza się, że poręcze ułatwiają rodzicom wchodzenie i schodzenie ze znajdującym się w wózku dzieckiem. Podobnie jak pozostałe kategorie poręczy tak i te dla niepełnosprawnych najczęściej są wykonywane z czarnej stali zwykłej lub nierdzewnej. Do produkcji wykorzystywana jest zazwyczaj stal nierdzewna gatunku AISI 304. Poręcze są mocowane bezpośrednio do ściany przy pomocy wygodnego zamka.

W obecnych warunkach zwłaszcza w dużych miastach, gdzie jest dużo miejsc ze wzmożonym ruchem pieszych, niezbędne są barierki zapewniające bezpieczeństwo. Podobnie rzecz się tyczy wszelkiego rodzaju przejść podziemnych, takich jak np. wejścia do stacji metra itp. Dodatkowo w coraz większej ilości miejsc publicznych znajdują się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Z tego też powodu zapotrzebowanie na takie konstrukcje cały czas rośnie. Niewykluczone, że w przyszłości uchwyty, poręcze i inne podobne elementy ze stali nierdzewnej będą standardem również w innych miejscach publicznych, ponieważ kwestie swobodnego przemieszczania się i bezpieczeństwa są niezwykle ważne.