Balkon i loggia - czym się od siebie różnią? - Nierdzewny Balkon

Nie każdy wie na czym polega różnica między balkonem a loggii. Różnice pomiędzy tymi konstrukcjami są dość istotne. O tym, który wariant znajduje się w naszym domu determinuje kilka kwestii. W poniższym wpisie bardziej szczegółowo wyjaśnimy cechy, którymi charakteryzują się balkon i loggia.

Czym jest balkon?

Balkon to otwarta platforma, zabezpieczona balustradą ochronną, która mocowana jest do ściany budynku. Samo słowo “balkon” pochodzi z języka francuskiego. Zanim zaczęto na szeroką skalę stosować płyty żelbetonowe, balkony były mocowane do ścian budynków na specjalnych drewnianych belkach wystających ze ścian, były też otoczony kratami ze wszystkich stron. Współczesny balkon składa się z płyty betonowej z żelazną armaturą. Często materiałem stosowanym w charakterze ogrodzenia balkonu jest stal nierdzewna.

Konstrukcja loggia

 

Czym właściwie loggia różni się od balkonu? Otóż samo to słowo wywodzące się z języka włoskiego i oznacza część budynku, która jest otwarta z jednej bądź kilku stron. Aby jednoznacznie określić, czy dana konstrukcja to loggia czy balkon wystarczy zwrócić uwagę czy jest ona częścią budynku czy wystaje z jego ściany. Ten pierwszy przypadek to loggia a drugi to balkon.

Oszklenie balkonu i loggi

W dzisiejszych czasach oszklenie balkonu i loggi staje się coraz popularniejszą praktyką. Dzieje się tak z tego powodu, że wiele osób chce stworzyć ochronę przed warunkami pogodowymi, szumu, pyłu oraz, żeby utrzymać ciepło w budynku. Czasami decyzja o oszkleniu wynika z chęci zwiększenia przestrzeni mieszkalnej. Trzeba także zwracać uwagę na firmę, której zlecimy wykonanie. Do tego wyboru podchodzić należy uważnie i z przemyśleniem, czego oczekujemy i  jakie mamy wymagania. Niestety, trudno jest określić dokładną cenę takiej usługi. Często okazuje się, że proponowana przez wykonawcę cena za metr kwadratowy pomnożona przez powierzchnię naszego balkonu nie jest ostateczną ceną za całość prac. Należy do niej dodać cenę wzmocnienia ogrodzenia balkonowego, ponieważ na nim będzie opierać masa całej konstrukcji.

Wielu producentów i wykonawców w reklamach informuje jedynie o cenie samych ram. Pozostałe elementy  konstrukcji oszklenia balkou takie jak parapety, daszki czy uszczelki, których koszty znacznie podnoszą cenę usługi podawane są dopiero przy podpisaniu umowy z klientem. Kategorycznie należy unikać firm, które podają różne ceny w trakcie kontaktu z klientem, w rozmowie telefonicznej podają jedną, przy pomiarach drugą a na koniec jeszcze inną, trzecią. Faktyczna cena znana być powinna dopiero po dokonaniu pomiarów.

Balkon ze stali nierdzewnej

Loggia i balkon w swej konstrukcji mogą zawierać różne materiały. Jednak balkon ze stali nierdzewnej okazuje się bezkonkurencyjny. Stal nierdzewna dzięki swoim właściwościom jest materiałem, z którego można wykonać szereg elementów balkonu takich jak np. poręcze czy barierki.

Loggia i balkon mimo wielu podobieństw, szczególnie po oszkleniu wyglądają podobnie do siebie. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która z tych  konstrukcji jest lepsza czy praktyczniejsza. Dzięki możliwości oszklenia możliwe jest zwiększenie swojej powierzchni mieszkaniowej. Odróżnienie obu konstrukcji jest jednak bardzo proste, o czym wspomniano na początku tego wpisu.