Poznaj zalety i wady balustrad listwowych - Nierdzewny Balkon

Balustrady ze szkła można znaleźć w domach jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Ten nowoczesny element architektoniczny jest naprawdę dekoracyjny, dlatego też ma tak wielu zwolenników. Szczególne miejsce w tej kategorii produktów zajmują balustrady listwowe. Ze względu na swoją niekonwencjonalną formę są one z pewnością warte rozważenia podczas projektowania własnego domu.

Balustrady ze szkła

Podstawową cechą szkła jest jego całkowita lub częściowa przezroczystość materiału. Dzięki temu konstrukcje wykonane z niego charakteryzują się niezwykłą estetyką i dekoracyjnością. Pasują również do każdego układu schodów, tarasu, balkonu  oraz wielu innych miejsc. Dobrze jest również zwrócić uwagę na swobodny przepływ światła przez ten rodzaj materiału. Czynnik ten sprawia, że możliwe jest powiększenie przestrzeni, na przykład w przypadku małego mieszkania. Poręcze listew ze szkła stają się dziś coraz bardziej popularne. Dzięki swojej gładkiej powierzchni są doskonałym rozwiązaniem architektonicznym. Sprawdź więc jakie modele idealnie sprawdzą się w Twoim domu.

 

Balustrady listwowe

Nieszablonowe balustrady listwowe to wyjątkowa kategoria barierek ochronnych. Delikatny materiał stosowany przy tego typu balustradach charakteryzuje się określonymi parametrami. Przepisy dotyczące balustrad (w tym szkła) zostały szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich lokalizacja. Zgodnie z § 298 balustrada po schodach, różnego rodzaju rampy, balkony, a także portfele i loggie nie mogą posiadać elementów o ostrych niebezpiecznych końcach. Konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome, opisane w Polskiej Normie PN-EN 1990: 2004. Oczywiście odpowiednia wysokość jest również wymagana po to, aby zapewnić zabezpieczenie przed wypadnięciem. Listwowa balustrada powinna nie tylko zwiększać wytrzymałość na uderzenia, ale także w przypadku stłuczenia powinna również przełamywać się na małe, nieostre elementy. Montaż takiego produktu jest stosunkowo łatwy, jednakże w razie problemów warto zamówić specjalistę, który przeprowadzi cały montaż w profesjonalny sposób.

Zastosowane szkło hartowane zapewnia bezpieczeństwo użytkowania balustrad przedstawionych w tym artykule. Poza tym jest to rodzaj bariery nadający każdemu budynkowi niezwykle eleganckiego charakteru i designu. Warto więc zastanowić się czy takie rozwiązanie nie będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chce się stworzyć naprawdę nieszablonowy projekt.