Zalety i wady tarasu z desek kompozytowych - Nierdzewny Balkon

Materiały kompozytowe w ostatnim czasie zyskały dużą popularność jeśli chodzi o konstrukcje tarasowe i balkonowe. Nic dziwnego – kompozyt (z ang. Wood Plastic-Composites – WPC) to mówiąc w skrócie elastyczny materiał, który powstaje z połączenia polimerów i włókien drzewnych czyli tzw. mączki drzewnej. Deski wykonywane w tej kompozycji łączą w sobie przede wszystkim atrakcyjny wygląd, a także wyjątkowo przytulny charakter.

Zalety desek kompozytowych na tarasie

Dużą zaletą desek kompozytowych jest wysoka trwałość tworzywa sztucznego. Kompozytowe deski są odporne na działanie wilgoci i stosunkowo niskich temperatur. Są również zabezpieczone przed promieniowanie UV oraz działaniem grzybów i porostów różnego rodzaju, takich jak np. mech. Ich wygląd sprawia, że prezentują się niezwykle korzystnie nawet po bardzo ostrej zimie. Niewątpliwą zaletą jest również to, że deski kompozytowe są niepalne, co zabezpiecza ich przed ogniem powstałym np. na skutek zwarć elektrycznych. Kolejną zaletą jest tu także to, że nie wymagają regularnej konserwacji. Wynika to z tego, iż są już na wstępie tworzone z myślą o zachowaniu dobrego stanu przez wiele lat. W tej kwestii pielęgnacja sprowadza się jedynie do mycia desek przykładowo przy użyciu myjki ciśnieniowej. Zaletą, o której warto wspomnieć jest także łatwość montażu desek kompozytowych. Wykonanie konstrukcji przebiega zazwyczaj szybko i efektywnie, a to wszystko dzięki temu, że producenci kompozytów oferują zwykle gotowe systemy do ich montażu, co z pewnością przyspiesza prace instalacyjne na tarasie.

Wady desek kompozytowych

Dużą wadą, która w przypadku niektórych, może niwelować plany o zakupie desek kompozytowych, jest ich stosunkowo wysoka cena. Waha się ona na poziomie średnio 140-200 zł/m², oczywiście cena ta dotyczy deski i może się różnić w zależności od producenta i rodzaju materiału. Wyższe koszta materiału są oczywiście równoznaczne ze wzrostem budżetu, który zostanie wykorzystany podczas budowy tarasu z kompozytów. Warto jednak pamiętać, że pieniądze te zostaną przeznaczone na wysokiej klasy materiały, co skutkuje większą wygodą użytkowania np. dzięki braku konieczności impregnowania i wykonywania żmudnych prac w zakresie konserwacji. Warto również pamiętać, że cena desek kompozytowych jest zwykle niższa niż cena desek z drewna egzotycznego (jest to uzależnione oczywiście od gatunku).

Deski kompozytowe a nierdzewna balustrada

Chcąc do maksimum wykorzystać zalety tarasu z desek kompozytowych, warto również zainwestować w odpowiednią balustradę. Idealnym rozwiązaniem jest balustrada ze stali nierdzewnej, gdyż jej właściwości pomagają utrzymać konstrukcję w naprawdę dobrym stanie przez wiele lat. Deski kompozytowe świetnie komponują się z balustradami posiadającymi elementy drewniane, warto więc przemyśleć zakup tego rodzaju bariery do własnego domu.

Warto pamiętać, że deski kompozytowe w upalne dni mogą ulegać znacznemu nagrzewaniu się, dlatego warto zadbać również o odpowiednie zadaszenie. Tutaj świetnym rozwiązaniem może okazać się dekoracyjna markiza tarasowa lub parasol ogrodowy.