Dlaczego stal nierdzewna stała się tak popularna w budownictwie? - Nierdzewny Balkon

Stal nierdzewna jest niezwykle trwałym materiałem, który ma wiele zastosowań. Budownictwo dopiero od kilkudziesięciu lat korzysta z zalet, jakie stal posiada. Jej wynalezienie spowodowane było koniecznością znalezienia materiału, który byłby odporny na korozję. Oddziaływanie rdzy na inne elementy budowlane sprawiało, że traciły one na trwałości oraz estetyce. Obecnie stal nierdzewna jest coraz bardziej popularna w branży budowlanej.

Zastosowanie stali nierdzewnej

W budownictwie wykonywane z niej są najważniejsze elementy:

– mostów,

– kolektorów słonecznych,

– balustrad,

– mocowań,

– elementów wyposażenia miejsc publicznych (ławki)

– prętów zbrojeniowych,

– pokryć dachowych,

– okładzin ściennych.

 

Stal nierdzewna w przeważającym procencie wykorzystywana jest do produkcji wyposażenia domów, w tym sztućce, garnki, czajniki elektryczne. Architekci z Polski dopiero zaczynają wykorzystywać potencjał tego materiału, jednak wciąż w dużej mierze jego możliwości nie są w pełni ukazane. Bez wątpienia jednak stal nierdzewna zdominuje większość budowli w przyszłości. Jej szerokie zastosowania, możliwości oraz cechy, takie jak trwałość i solidność, przemawiają za jej częstszym wykorzystywaniem w branży budowlanej.

Materiał ekologiczny?

Stal nierdzewna może być niezwykle ekologiczna. Mało tego, może być również stosowana do budzenia świadomości istoty ekologii w społeczeństwie. Ponad połowa materiału przetapiana jest ze złomu. Ponadto wykorzystywana jest do budowania kolektorów słonecznych, których zadaniem jest stworzenie energii użytkowej z energii słonecznej. Taki sposób użytkowania stali nierdzewnej przyczynia się do ochrony środowiska, a także oszczędności.

Zalety stali nierdzewnej

Wytrzymałość i trwałość to dwie najważniejsze cechy stali nierdzewnej. Dzięki nim wykorzystywana jako różne elementy konstrukcji budynków. Uwagę należy zwrócić również na odporność korozyjną, która idealnie sprawdza się w przypadku balustrad nierdzewnych. Dzięki tej właściwości, stal zachowuje swoje walory estetyczne i jednocześnie nie traci na swojej solidności. Stal nierdzewna może mieć również atrakcyjny wygląd, który podkreśli efekty wizualne budowli. Szczególnie dobrze prezentują się elementy matowe lub z połyskiem, na przykład chromowane. Ma również charakter uniwersalny – doskonale komponuje się zarówno ze stylizacją nowoczesną, jak i klasyczną.

Plusem, szczególnie w przypadku balustrad, jest łatwość w utrzymaniu czystości. Stal nierdzewna jest niezwykle odporna, również na działanie środków chemicznych. Jej zalety w Polsce dopiero zaczynają być zauważane, a architekci coraz pewniej i chętniej sięgają po ten materiał tworząc własne projekty.