Konstrukcje balkonowe od podstaw - o czym należy wiedzieć? - Nierdzewny Balkon

Niezależnie od rodzaju budynku (dom czy mieszkanie) balkon stanowi idealne miejsce do wypoczynku lub po prostu zaczerpnięcia świeżego powietrza np. w rześki wiosenny poranek. O ile w mieszkaniu nie mamy na to wpływu, to domu jednorodzinnym możemy stworzyć własny niepowtarzalny balkon jak ze snu. Projektując tę konstrukcję warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii technicznych.  

Balkony wykonywane z żelbetu

Jednym z głównych warunków poprawnego skonstruowania balkonu jest zadbanie o to, żeby w miejsce jego postawienia nie powstały tzw. mostki termiczne, a także aby opady atmosferyczne nie wpływały na wytrzymałość konstrukcji balkonu. Obecnie popularne są rozwiązania umieszczone na płycie żelbetowej ze wspornikami. W niektórych przypadkach można także wybudować balkon łączący w sobie drewno, a także beton. Taka kompozycja może okazać się niezwykle efektowna. Zbrojone płyty, z których wykonuje się balkony, znajdują zastosowanie w przypadku większości budynków murowanych. Zazwyczaj są one w trwały sposób połączone z wieńcem kondygnacji lub z nadprożem. Wtedy płyta stanowi od razu gotowe podłoże pod posadzkę balkonową. W celu późniejszego trwałego przymocowania drążków balustrady należy zadbać o to, aby płyta miała minimum 8 cm całkowitej grubości. Należy również pamiętać, że balkonowa płyta żelbetowa bezwzględnie musi również zostać odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwą wilgocią. W innym razie wilgoć wnikając głęboko w płytę może spowodować dużą korozję zbrojenia, co w ostateczności może skutkować nawet zarwaniem się całej konstrukcji balkonowej.

Współcześnie, jako materiał na izolację przeciwwilgociową balkonu dość rzadko stosuje się już popularną papę i folię zabezpieczającą. Bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami są płynne folie, masy uszczelniające i powłoki polimerowe, które ze względu na swoją plastyczność mogą wniknąć w każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Dzięki temu tworzą wyjątkowo szczelną warstwę izolacyjną, jednocześnie skutecznie zabezpieczając konstrukcję balkonu przed uciążliwą wilgocią.

Innowacyjne balkony dostawne

Współczesne technologie konstrukcyjne pozwalają wybudować balkon bez konieczności konstruowania go od podstaw. Tak zwane balkony dostawne to gotowe konstrukcje balkonów stojących, wiszących, ozdobnych lub francuskich wykonanych z wytrzymałej stali. Takie rozwiązania sprawiają, że montaż przebiega bardzo szybko, gdyż polega jedynie na zamocowaniu balkonu do ściany budynku. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji ważne są warunki techniczno-konstrukcyjne danego budynku. Aby cały balkon komponował się odpowiednio, warto również zamontować na nim odpowiednią balustradę, która może dodatkowo nadać mu estetyki.

Niezależnie od rodzaju wybranego balkonu, należy zadbać o to, aby był wykonany z jak najlepszych materiałów konstrukcyjnych. Warto również zainwestować w wytrzymałą balustradę, dzięki której całość jest jeszcze bardziej funkcjonalna. Takie rozwiązania sprawią, że spędzenia wieczorów na własnym balkonie będzie stanowić naprawdę dużą przyjemność.