Jakie balustrady na balkon wybrać? - Nierdzewny Balkon

Wybór odpowiedniej balustrady to kwestia indywidualna, ale zanim podejmiesz decyzję, to dowiedz się, czym warto się kierować. Zwróć uwagę na najistotniejsze cechy, a w tym materiał czy wysokość konstrukcji. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu znajdziesz odpowiednią balustradę dopasowaną do swojej przestrzeni. 

Materiał balustrady – który wybrać? 

Pewnie Twój dom został zbudowany w określonym stylu, na przykład minimalistycznym lub nowoczesnym. W takim przypadku balustrada również powinna się w niego wpisywać. Jeśli chcesz, aby wszystko było ze sobą spójne, to wybierz odpowiedni materiał, z którego została stworzona balustrada. Do Twojej dyspozycji jest kilka propozycji: 

  • stal nierdzewna – najpopularniejsze rozwiązanie, oczywiście nie bez powodu. Materiał ten cechuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, a także korozję i uszkodzenia mechaniczne. Stal możesz połączyć również ze szkłem lub 
  • Aluminium – jest to wyjątkowo lekki i łatwy w obróbce materiał, ale nie dorówna on stali nierdzewnej. 
  • Drewno – coraz rzadziej spotykana propozycja. Choć drewno z pewnością nadaje ciepły i naturalny wygląd balkonom, to nie pasuje do każdej aranżacji.

Jaka powinna być wysokość barierki na balkonie?

Trudno byłoby wyobrazić sobie balkon, na którym nie ma żadnego zabezpieczenia. Nie wiele potrzeba, aby spaść z wysokości, dlatego tak ważna jest odpowiednia wysokość barierek balkonowych. Jaka powinna ona być? 

Za polską normę uznaje się 90 cm jako minimalną  wysokość balustrady balkonowej. My jednak doradzamy, aby przeanalizować swoje potrzeby i dopasować wysokość do domowników. Jeśli w Twoim domu będą przebywać dzieci i chcesz, aby miały one możliwość wychodzenia na balkon, to wybierz wysokość barierek balkonowych nie niższą niż 110 cm, a nawet 120 cm. W ten sposób zabezpieczysz przestrzeń, która może potencjalnie wydawać się dość niebezpieczna dla najmłodszych domowników. 

Konstrukcja barierek balkonowych 

Zanim zamówisz wybrane elementy swojego balkonu, to czeka Cię wybór konstrukcji, która będzie służyć przez lata. Najpopularniejszą jest klasyczna balustrada z wypełnieniem poziomym, ale nie oznacza to, że sprawdzi się ona w Twoim przypadku. Rozważ inne możliwości, a w tym balustrady z: 

  • ze szkłem na uchwytach zaciskowych, 
  • tarasowe, 
  • z wypełnieniem pionowym, 
  • typu listwy, 
  • na rotulach. 

Różnorodność produktów dostępnych w ofercie sprawia, że bez większej trudności dopasujesz balustradę do swojego domu, biura lub innej przestrzeni.