Konserwacja balustrad drewnianych wewnętrznych - jak to zrobić? - Nierdzewny Balkon

Balustrady drewniane nadal są bardzo popularne, jednak coraz częściej łączy się je z metalem czy szkłem, przez co nabierają lekkości i nowoczesności. Balustrady nierdzewne z elementami drewna to hit ostatnich lat. Jednak warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do stali, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, drewno po latach może zmienić swój wygląd, dlatego należy odpowiednio go zabezpieczyć. A jak? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w naszym artykule “Konserwacja balustrad drewnianych wewnętrznych – jak to zrobić?”

Impregnacja balustrady drewnianej

Właściwa impregnacja balustrady drewnianej zabezpieczy ją przed niekorzystnym wpływem wilgoci, która po wtargnięciu do drewna może spowodować powstanie pęknięć, ale także sprzyja rozwojowi pleśni czy nawet grzybów. Preparaty głęboko penetrujące materiały są więc niezbędne, jeśli chcemy przedłużyć żywotność drewnianych konstrukcji. Dzięki ich zastosowaniu w przyszłości możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Warto także wiedzieć, że drewno na balustradę kupione w sklepie czy składzie jest poddawane profesjonalnej, fabrycznej impregnacji np. ciśnieniowej. Z tego powodu jest już gotowe do pokrycia warstwą ochronną, którą może być transparentny lakier i bejc. Należy także przy tym dodać, że jeżeli mamy do czynienia z chropowatą powierzchnią drewna to lepszym rozwiązaniem jest specjalny wosk, dzięki któremu uzyskamy gładką, równą powierzchnię. Z kolei, jeśli zamówimy balustrady u stolarza, to najprawdopodobniej będą one mokre, dlatego trzeba je będzie dokładnie wysuszyć, a dopiero potem impregnować. Impregnacja jest tylko pierwszym etapem do zabezpieczenia drewna przed niekorzystnymi czynnikami, poza nią należy stosować jeszcze inne zabiegi ochronne.

 

Malowanie balustrady drewnianej

Po naniesieniu impregnatu możemy rozpocząć malowanie balustrady drewnianej. Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć folią malarską schody i inne elementy potencjalnie narażone na zabrudzenie. Taśma malarska przyda się do ochrony stalowych części balustrady. Następnie powinniśmy za pomocą papieru ściernego oczyścić całą jej powierzchnię. Pozbędziemy się w ten sposób odstających elementów, wybrzuszeń czy też innych nierówności, które uniemożliwiałyby prawidłowe nałożenie preparatu. Po wykonaniu tych czynności z pewnością balustrada będzie pokryta kurzem i pyłem, którego także należy się pozbyć.

Jeśli chcemy, aby prace przebiegały sprawnie i efektywnie należy zaopatrzyć się w dobrej jakości pędzle. Szerokie elementy najlepiej będzie malować odpowiednio szerokimi pędzlami. W przypadku tralek i szczelin dobrym pomysłem będzie użycie wąskiego, płaskiego i na końcu lekko zakrzywionego pędzla, którym umożliwi dokładne pokrycie każdej części. Zazwyczaj balustradę maluje się  dwukrotnie, przy czym druga warstwa nakładana jest po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Dla pewności zawsze warto kierować się zaleceniami producenta, który wszelkie informacje dotyczące stosowanie danego preparatu umieszcza na jego opakowaniu.

Lakierobejc do balustrady wewnętrznej

Użycie lakierobejcu do balustrady wewnętrznej zwiększa jej ochronę i podnosi walory estetyczne. W celu jego nałożenia tak jak w przypadku malowania, należy wcześniej dokładnie oczyścić powierzchnię ze starej farby oraz pyłu. Potem za pomocą pędzla lub wałka nakładamy preparat wzdłuż słojów drewna. Najlepszy efekt uzyska się, po nałożeniu dwóch lub nawet trzech warstw. Należy je aplikować w dwunastogodzinnych odstępach. Dobrze także szlifować balustradę po każdej nałożonej warstwie, dzięki czemu uzyskamy idealnie gładką  powierzchnię. Ponadto w czasie pozbywania się nierówności, zauważymy czy nałożona warstwa już wyschła. O jej wyschnięciu będzie świadczył pojawiający się w czasie szlifowania biały pył. Warto także pamiętać, że dopiero po siedmiu dniach od ostatniej aplikacji lakierobejcu, balustrada nabędzie odpowiednich własności odpornościowych na różne niesprzyjające czynniki.

Balustrady drewniane to klasyka, która nadal nie wychodzi z mody. Jeśli chcemy przez długie lata cieszyć się ich pięknem, musimy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu powinniśmy je prawidłowo zaimpregnować, a następnie  pomalować lub zabejcować.