Balustrada portfenetre czyli nowoczesność i wygoda - Nierdzewny Balkon

Współczesne balkony charakteryzują się przede wszystkim niezwykłym designem i charakterem. W zależności od pomysłu architekta lub gustu właściciela domu, ten architektoniczny element budynku może być skonstruowany na różne sposoby. Zdarza się, że rezygnuje się z płyty balkonowej na rzecz bardzo charakterystycznej balustrady portfenetre. Jest to niezwykły rodzaj barierki zabezpieczającej okno francuskie. Okno to różni się od zwykłego przede wszystkim wielkością – dzięki temu, że sięga aż do podłogi umożliwia dopływ większej ilości światła do wnętrza pomieszczenia. Można je również porównać do zwykłego okna na balkon. Aby móc w pełni z niego korzystać niezbędna jest odpowiednia balustrada zabezpieczająca. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jaki model bariery będzie najbardziej pasował do Twojego budynku, przeczytaj nasz blog “Balustrada portefentre czyli nowoczesność i wygoda” już teraz.

Okna portfenetre

Dawniej okna portfenetr zwane inaczej francuskimi były stosowane tylko w historycznych kamienicach Paryża. Obecnie umiejętnie wkomponowane w elewację dodają bryle budynku lekkości i elegancji. Mogą być częściowo albo całkowicie otwierane. Z pewnością główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpuszczania większej ilości światła niż klasyczne odpowiedniki, jednakże istnieje jeszcze jedna ważna funkcja tego niezwykłego okna – dzięki niemu można stworzyć swój mały stylowy balkon.

Zgodnie z panującymi przepisami portfenetry otwierane na całej wysokości muszą mieć po swojej zewnętrznej stronie zamontowaną balustradę. Jest to niezbędne, gdyż zapewnia ona bezpieczeństwo osobom wyglądającym przez portfenetr, a dodatkowo stanowi interesujący element architektoniczny na fasadzie budynku.

Balustrada do okna francuskiego

Balustrady nierdzewne typu portefenetre są dziś coraz częściej stosowane w budownictwie ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Barierki tego rodzaju świetnie nadają się do montażu w dużych budynkach mieszkalnych, gdzie nie ma miejsca na duże balkony. Charakterystyczna balustrada do onka francuskiego najczęściej wykonywana jest z aluminium i stali nierdzewnej. Ramy konstrukcyjne wypełniają pionowe lub poziome pręty albo tafle i płyty skonstruowane ze szkła, drewna, blachy, siatki stalowej lub elementów włóknocementowych. Wypełnienie powinno być tak przytwierdzone do ramy, aby nie dało się go wypchnąć. Do przygotowania konstrukcji balustrad wykorzystuje się rozmaite profile – rurowe, kwadratowe oraz prostokątne.

W zależności od tego jaki efekt chce się osiągnąć, mocowanie balustrady bywa bardziej lub mniej eksponowane. Jeżeli ma być ukryte, najczęściej sytuuje się je w glifie okiennym czyli w ościeży. Takie rozwiązanie sprawia, że sama balustrada znajduje się wówczas blisko okna i nie wystaje poza lico fasady.

Dostępne są również balustrady, które odstają od elewacji – takie konstrukcje montowane są do czoła ściany. Wyglądają wówczas bardziej jak mini balkon, a nie wyłącznie zabezpieczenie otworu i stanowią mocny akcent elewacji budynku. Niezależnie od tego, jaką rolę w kompozycji elewacji nadał jej projektant, musi być pewnie przytwierdzona. Mocuje się ją zawsze do warstwy konstrukcyjnej ściany. Używa się do tego łączników mechanicznych lub iniekcyjnych (kotew chemicznych).

Niezależnie od tego jak duże okno portefenetre posiadamy, wybór balustrady zabezpieczającej powinien być dobrze przemyślany. Odpowiednio dopasowana bariera tego rodzaju z pewnością doda elegancji i stylu każdemu budynkowi. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego jaki rodzaj wybrać, warto poradzić się w tej kwestii specjalistów.