Ciekawe pomysły na wyjątkowe oświetlenie balkonu - Nierdzewny Balkon

Oświetlenie balkonu lub tarasu jest uzależnione od przestrzeni jaką dysponujemy oraz od funkcji jaką ma spełniać. Z łatwością można dostosować różne lampy, które wpasują się w nasze indywidualne upodobania. Niektóre z nich będą podkreślały kolor i fakturę elewacji ścian poprzez subtelną impresję światła, a inne stworzą romantyczny półmrok. Przy ich wyborze poza walorami estetycznymi warto kierować się także jakością lamp. Pokrótce przedstawiamy ciekawe pomysły na wyjątkowe oświetlenie balkonu. Zainspiruj się już teraz.

Rodzaje oświetlenia na balkon

Przeróżne rodzaje oświetlenia na balkon pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat. Warto pamiętać, że ciepłe, żółte światło poza tym, że jest przytulne, świetnie odstrasza insekty. Najczęstszym rozwiązaniem są kinkiety, które dyskretnie emitują światło tworząc kameralny nastrój. Do wyboru mamy różne rozwiązania, które zachowane są w stylu klasycznego XIX wieku lub w stylu bardziej minimalistycznej nowoczesności. Nieodzownym elementem balkonów i tarasów są lampiony. Są proste, niedrogie a do tego tworzą niezwykle romantyczny efekt. Mogą być zawieszone na ścianie lub stać na stole. Lampki Cotton Ball to miękkie i kolorowe kuleczki, które wystarczy dowolnie powiesić na balustradzie a te będą subtelnie emanować światłem.

Równie efektywnie sprawdzą się girlandy. Są atrakcyjną dekoracją tarasów czy balkonów szczególnie ze szklaną balustradą. Występują w różnych wzorach i kolorach, dlatego można je z powodzeniem dopasować do stylu budynku. Ekologicznym sposobem oświetlenia są lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną. Dzięki małemu natężeniu światła tworzą klimatyczny półmrok. Dużą popularnością cieszą się także papierowe kule, które nadają się na małe i większe powierzchnie. Ten typ oświetlenia daje wrażenie lekkości i radości a do tego finezyjnie nadaje jasności. Innym ciekawym pomysłem jest oświetlenie nawierzchniowe w postaci oczek lub list. Montuje się go w posadzce a ich dyskretne światło wyjątkowo oświetla ścianę lub schody.

oświetlenie balkonowe

Oświetlenie na balkon

Balkon to miejsce odpoczynku i relaksu. Dokładamy wszelkich starań, aby odpowiednio go zaaranżować tak by stał się dla nas ostoją spokoju. Wiele osób zastanawia się na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie na balkon. Po pierwsze trzeba postawić na bezpieczeństwo. Najlepiej wybierać lampy LED, ponieważ nie wydzielają ciepła i nie nagrzewają się a dzięki temu nie ma ryzyka, że wywołują pożar.  Będą idealnie nadawać się do podświetlenia naszych ulubionych roślin doniczkowych, które często są ozdobą balkonów. Lampy, które będą znajdować się na balkonie powinny wykazywać dużą odporność na działanie zmieniających się czynników atmosferycznych takich jak wilgoć, niskie i wysokie temperatury a ponadto także pył, kurz i wiele innych zabrudzeń. Wybieraj tylko takie, których stopień ochronny wynosi minimum IP44 (najczęściej polecane są te o IP 65). Pierwsza liczba sugeruje nam szczelność oprawy a z kolei druga cyfra oznacza wodoszczelność lampy.

Oświetlenie zewnętrzne wymaga specjalnej gumowej izolacji, która lepiej zabezpieczy przed różnymi  niesprzyjającymi warunkami. Przed zakupem danej lampy sprawdź, czy na jej opakowaniu jest narysowany podwójny kwadrat, który świadczy o podwójnej izolacji. Z kolei znak odwróconego trójkąta, w środku którego jest litera F mówi nam o niepalności lampy. Dużą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność, dzięki której można bez wyrzutów sumienia cieszyć się magią światła.

oświetlenie na balkon

Jak widać rodzajów oświetlenia jest bardzo dużo a to które z nich wybierzemy zależy przede wszystkim od naszego pomysły. Ciekawy efekt można stworzyć łącząc kilka z nich. Nasz balkon czy taras dzięki efektywnemu oświetleniu będzie wyglądał naprawdę wyjątkowo.