Dlaczego połączenie stali nierdzewnej i szkła zyskało tak dużą popularność? - Nierdzewny Balkon

Większość wykorzystywanych od dawna materiałów budowlanych obecnie ustępuje pola bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. Dziś mamy erę materiałów lekkich i wytrzymałych, takich jak stal nierdzewna i szkło hartowane. Co nie oznacza, że materiały tradycyjne-kamień czy drewno nie są już stosowane. Również projekt domu w przeciągu lat uległ znacznym zmianom. Na przykład dziś dużo częściej spotykamy schody wyposażone w balustrady. Tyczy się to zarówno domów prywatnych, jak i sklepów czy budynków instytucji państwowych. Wszystkie budynki wielopiętrowe posiadają klatki schodowe z metalowymi poręczami lub balustradami. Pierwotnie stal nierdzewna powstała na potrzeby przemysłu, ale dzięki swoim unikalnym właściwościom zaczęto ją wykorzystywać przy aranżacji budynków wewnątrz i na zewnątrz.

  

Balustrada szklana z elementami ze stali nierdzewnej

Coraz częściej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz różnego rodzaju budynków znajduje się balustrada szklana z elementami ze stali nierdzewnej. Sekret popularności tego rozwiązania kryje się we właściwościach materiałów. Materiały używane w tych konstrukcjach posiadają bardzo wysokie walory estetyczne oraz są wytrzymałe technicznie. Idealna, polerowana stal nierdzewna powinna imitować efekt lustra, żeby optycznie stworzyć iluzję swobodnej przestrzeni. Polerowanie nadaje stali nierdzewnej delikatnego blasku. Szczególną właściwością szkła, jako materiału wypełniającego balustradę jest jego przejrzystość. Przejrzysta ścianka w balustradzie wyznacza granicę i pozostawia wizualnie wolną przestrzeń. Szkło nie zajmuje wiele miejsca, przepuszcza światło i gwarantuje dobre odzwierciedlenie kolorów, które znajdują się za nim. Estetyczne połączenie szkła ze stalą nierdzewną jest fundamentem wielu współczesnych kierunków w architekturze, między innymi takich jak Hi-tech, art-deco czy pop-art. Znajdując się przed wyborem materiałów na balustradę, warto wybrać stal nierdzewną i szkło. Będą one dobrze komponowały się w każdym wnętrzu i w połączeniu z wieloma materiałami. Co więcej, szkło i stal nierdzewna nadają wnętrzu świeżości, jasności i przestronności.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna jest unikalnym materiałem budowlanym. Stop stali nierdzewnej udało się uzyskać dopiero w XIX wieku. Poza przemysłem ciężkim bardzo szybko znalazła ona zastosowanie w wielu innych dziedzinach.

Stal nierdzewna nie wymaga szczególnego dbania o jej stan, jest odporna na korozję, a termin jej eksploatacji sięga ponad 50 lat. Stop ten jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, stosunkowo niedrogi i higieniczny. Dzięki odporności na wpływ warunków atmosferycznych stal nierdzewna jest wykorzystywana do wytwarzania praktycznie dowolnych obiektów stojących na zewnątrz w tym poręczy, podjazdów dla niepełnosprawnych i wielu innych elementów.