Jak samodzielnie zamontować balustradę - PORADNIK - Nierdzewny Balkon

Balkon z balustradą to charakterystyczna część budynku. Obecnie dzięki ogromnemu asortymentowi dodatków i elementów można stworzyć własną niesamowitą oazę spokoju właśnie w tym miejscu. Możliwości jakie daje współczesne wzornictwo architektoniczne są praktycznie nieograniczone, dlatego też indywidualne zaaranżowanie przestrzeni balkonowej wedle własnego gustu nie powinno stanowić żadnego problemu. Aby móc cieszyć się z chwil spędzonych na własnym balkonie, niezbędny jest montaż odpowiedniej balustrady. Oprócz funkcji dekoracyjnej, będzie ona stanowić przede wszystkim funkcję ochronną, dlatego też tak ważna jest fachowa instalacja konstrukcji. Przeczytaj “Jak samodzielnie zamontować balustradę – poradnik” Nierdzewnego Balkonu.

Choć wydaje się, że montaż balustrady wymaga profesjonalnej ręki i wielu lat doświadczenia, to wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne zadanie. Specjalnie dla osób, które chciałyby samodzielnie zainstalować nasz produkt i przy okazji przekonać się, że nie jest to skomplikowane stworzyliśmy ten oto poradnik. Dzięki niemu każdy będzie mógł dowiedzieć się jak krok po kroku zamontować balustradę w profesjonalny sposób. Zachęcamy do lektury.

Wstępne ustawienie słupków

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest wstępne ustawienie słupków. W tym celu należy umieścić je przy krawędzi balkonu, gdzie będą finalnie zamontowane. Zalecana odległość do ściany lub krawędzi platformy balkonowej to 65 mm od osi słupka, natomiast odległość pomiędzy słupkami powinna wynosić od 1000 mm do 1200 mm. Wstępne obstawienie należy zacząć od ustawienia pierwszego oraz ostatniego słupka. Będą one stanowić wyznaczniki, dzięki którym całość balustrady będzie prawidłowo umieszczona, zapobiegnie to także ewentualnym krzywiznom powierzchniowym podczas późniejszego montażu.

Kotwienie słupków

Następnym zadaniem jest kotwienie słupków. Po ustaleniu docelowego miejsca, w którym będzie przymocowany ten element, należy zaznaczyć punkty przy słupku, w którym zostaną wywiercone otwory na śruby mocujące. Po wkręceniu śrub trzeba je zamaskować za pomocą integralnego elementu, jakim jest rozeta maskująca.

Mocowanie uchwytów

Kolejnym krokiem montażu jest zamocowanie uchwytów na pręty oraz szkło. Czynność ta powinna być wykonana dokładnie i z wyczuciem. Słupki posiadają nagwintowane otwory, do których należy przyłożyć przyłącze przelotki, a następnie przykręcić je kluczem imbusowym. By element ten wyglądał bardziej estetycznie trzeba odwrócić przelotkę od 180 stopni tak aby jej śrubki znalazły się na na dole.

Uchwyty do szkła należy zamontować w podobny sposób. W tych elementach należy jednak dodatkowo wczepić dodatkową specjalną gumę znajdującą się w komplecie, która będzie utrzymywać całą szklaną taflę balustrady. Dokręcanie śrubek w tych elementach powinno być wykonane w delikatny sposób, gdyż można uszkodzić delikatne części takie jak szklana tafla.

Mocowanie poręczy

Punktem kulminacyjnym jest mocowanie poręczy balustradowej. Przed umieszczeniem jej na słupkach należy ją odpowiednio przygotować. W przypadku, gdy konstrukcja posiada kąty, należy zastosować odpowiednie kolanka łączące (do połączenia trzeba użyć specjalnego kleju przeznaczonego do montowania stali nierdzewnej). Po obstawieniu poręczy należy upewnić się, że jest ona mocno dokręcona i, że została zachowana symetria względem całej konstrukcji.

Jak widać, samodzielny montaż naszej balustrady na balkon to wcale nie takie trudne zadanie. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki będziesz mieć gwarancję, że Twoja balkonowa konstrukcja będzie tworzyć niezwykle funkcjonalny i ozdobny element całego domu. Dzięki niej będziesz mógł spędzić z rodziną lub znajomymi wiele niezwykłych chwil na świeżym powietrzu.