Nowe życie balkonu. Czy możliwe jest odnowienie starej konstrukcji? - Nierdzewny Balkon

Coraz częściej zdarza się, że balkon bądź taras, który do tej pory był nieużywany, albo pełnił rolę miejsca, w którym składowane były niepotrzebne rzeczy, zmieniamy w miejsce, w którym chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Aby jednak dokonać tak znacznej metamorfozy balkonu należy włożyć trochę pracy w jego odnowienie. Nasuwa się jednak pytanie czy warto? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy możliwe jest odnowienie starej konstrukcji oraz czy będzie to opłacalne. Nowe życie balkonu. Czy możliwe jest odnowienie starej konstrukcji?

Remont balkonu

Na remont balkonu składa się wiele czynności, które trzeba będzie bezsprzecznie wykonać. Zakres prac zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia konstrukcji balkonowej. Z pewnością najbardziej narażonymi na uszkodzenie elementami są podłoga i poręcze balustrady. Głównym czynnikiem wpływającym na zużywanie się tych elementów są warunki atmosferyczne. Zwłaszcza opady deszczu i śniegu, a także wysokie i niskie temperatury. Skutkiem ich oddziaływania mogą być pęknięcia w podłożu balkonu, a co za tym idzie uszkodzenia płytek, ich odpadanie. Natomiast w przypadku balustrad (o ile nie były one wykonane ze stali nierdzewnej) – najpewniej ulegną znacznej korozji ich dolne fragmenty, możliwe też są odkształcenia. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie prac renowacyjnych na balkonie, to przede wszystkim będziemy musieli skoncentrować się na zadbaniu o posadzkę, w tym celu konieczne może okazać się usunięcie starych płytek, być może również wykonanie na nowo wylewki, to wszystko zależy od stopnia uszkodzenia. Co zaś tyczy się balustrady w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie demontaż starej i zastąpienie jej nową, która powinna być wykonana ze stali nierdzewnej. Zapewnia to wysoką trwałość i odporność na warunki pogodowe. Balustradę taką warto też będzie pomalować specjalnymi farbami ochronnymi, które dodatkowo podniosą poziom ochrony materiału.

Odnowienie balustrady balkonowej

Zdarzyć się może, że podczas remontu balkonu zdecydujemy się również na całe odnowienie balustrady balkonowej. W takim przypadku musimy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób mocowania. Zakładając nową balustradę trzeba zamocować słupki w miarę możliwości jak najbliżej czoła i boków balkonu. Zarówno słupki, jak i pozostałe elementy nowej balustrady powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Grubość profili jest również bardzo istotna jeśli chodzi o trwałość konstrukcji. Poza balustradami tradycyjnymi na rynku dostępne są także balustrady szklane i samonośne, które nie wymagają stosowania słupków. To na jakie rozwiązanie się zdecydujemy zależy już tylko od naszych osobistych preferencji.

Koszt renowacji balkonu

Należy także pamiętać o tym, że koszt renowacji balkonu w głównej mierze jest uzależniony od ilości i skomplikowania prac niezbędnych, żeby uzyskać planowany rezultat. Naturalne jest, że jeśli do odnowienia balkonu wystarczy przeprowadzenie jedynie prac porządkowych będzie to o wiele tańsza inwestycja niż jeśli niezbędne okaże się wymienienie podłogi i naprawa bądź wymiana na nowe poręczy. Na koszty wpływ będzie mieć też to czy będziemy sami wykonywać niezbędne prace, czy zlecimy te prace fachowcom.

Chcąc być na bieżąco z aktualnymi trendami, warto zainwestować w renowację swojego balkonu. Tym bardziej, że wpłynie to pozytywnie na ogólny wygląd naszego domu. Pomimo, że odnowienie balkonu czy tarasu może okazać się sporym jednorazowym wydatkiem, jeśli mamy taką możliwość powinniśmy się zdecydować na tę inwestycję ponieważ przyniesie ona z pewnością wiele korzyści.