Przegląd tarasu i balkonu przed zimą - Nierdzewny Balkon

Warto zrobić przegląd tarasu i balkonu przed zimą, gdyż dzięki temu możemy znaleźć pewne uszkodzenia i szybko je naprawić. Jeśli w porę nie odnajdziemy różnych niedociągnięć to przyszły mróz i zalegający śnieg mogą spowodować nieodwracalne szkody na naszym balkonie. Zazwyczaj są to drobne naprawy, które nie zajmą nam dużo czasu, dlatego dobrze się za nie zabrać jak najszybciej dopóki na zewnątrz jest jeszcze dodatnia temperatura.

Naprawa posadzki balkonu i tarasu

Niepoprawne ułożenie płytek ceramicznych na balkonie czy tarasie może powodować, że pod ich spód będzie przedostawała się woda. W czasie zimy zacznie ona zamarzać, a to spowoduje, że płytki będą pękać i odklejać się od podłoża. Jeśli chcemy tego uniknąć należy sprawdzić czy na naszej posadzce balkonowej są rysy, pęknięcia i odklejone płytki. Występujące rysy najlepiej pokryć elastyczną i wodoszczelną farbą. Dzięki temu do szczelin nie dostanie się woda, która mogłaby rozsadzić płytkę i powodować dalszą inwazję wilgoci. Tego rodzaju farby są bardzo odporne na niskie temperatury, dlatego mamy pewność, że nie będą się łuszczyć i pękać. Warto także pamiętać o wykruszonych spoinach. W pierwszej kolejności należy ich wyczyścić a potem wypełnić zaprawą. Takie działanie ma także na celu zapobiec wnikaniu wody w taras czy balkon. Jeśli spoiny mają duże uszkodzenia, wtedy nieuniknione jest ich całkowite usunięcie i wykonanie nowych. Najkorzystniej w tym celu jest stosować mrozoodporną zaprawę.

 

Gdy dostrzeżemy, że niektóre płytki zaczynają się odklejać to musimy je najpierw usunąć. Następnie należy oczyścić podłoże, do którego płytka była przymocowana i pokryć je nowym klejem – mrozoodpornym i elastycznym. Tak samo postępujemy z płytką – nanosimy na nią klej i przytwierdzamy do powierzchni balkonu czy tarasu.

Warto zwrócić uwagę na płytki cokołowe, którymi wykończone są ściany przylegające do balkanu. Powinny być one  zabezpieczone przed wodą elastyczną silikonową spoiną.

W przypadku kiedy powierzchnia balkonu czy tarasu nie jest jeszcze wykończona dobrze sprawdzić czy nie pojawiają się na niej rysy bądź pęknięcia. Jeśli je zauważymy to wtedy możemy odpowiednio zwilżyć beton wodą a następnie pokrywamy szczeliny gotową masą naprawczą. Naprawa posadzki balkonu i tarasu nie zajmie nam dużo czasu a z pewnością pomoże zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w zimie.

Czyszczenie balustrady

Balustrady ze stali są bardzo wytrzymałe i odporne na różne czynniki, ale jednak czasami po wielu latach może się na ich powierzchni pojawić rdza. Należy się z nią uporać przed zimą. Do tego celu można użyć metalowej szczotki, którą energicznie pocieramy balustradę. Jeśli rdza nie schodzi to musimy zastosować szczotkę z mosiądzu lub stali. Dobrym pomysłem jest pomalowanie balustrady specjalnym preparatem, który pomaga usunąć starą farbę. Po upływie pewnego czasu, na jej powierzchni pojawią się bąbelki, które spulchniają farbę przez co łatwo ją usunąć. Następnym krokiem będzie przetarcie balustrady papierem ściernym oraz rozpuszczalnikiem. Na koniec malujemy je antykorozyjną warstwą gruntującą, farbą podkładową oraz farbą nawierzchniową po czym nakładamy kilka warstw farby nawierzchniowej do momentu całkowitego pokrycia. Takie działanie chroni balustradę przed ponownym pojawieniem się rdzy.

Przed zimą dobrze zadbać o swój taras i balkon, aby móc się nim cieszyć na wiosnę. Przede wszystkim trzeba pamiętać o sprawdzeniu stanu posadzki i balustrady. Wszelkie drobne uszkodzenia najlepiej od razu naprawić, aby nie doszło do poważniejszych szkód.