Niezwykłe wzornictwo, wysoka jakość wykonania, błyskawiczny montaż oraz wyjątkowe bezpieczeństwo, to cechy charakteryzujące współczesne balustrady balkonowe, tarasowe i schodowe. Obecnie elementy te nie stanowią już tylko funkcji zabezpieczającej, lecz są również niezwykłym elementem dekoracyjnym całego budynku. Dlatego też, jeśli zamierzamy wybrać i zamontować produkt tego rodzaju w naszym domu, warto poznać wszystkie czynniki wpływające na cenę takiego przedsięwzięcia. Dzięki naszemu blogowi poznasz 3 sposoby, które pomogą zaoszczędzić na balustradzie.
Montaż balustrady najlepiej zaplanować na etapie projektowania balkonu, tarasu lub klatki schodowej. Odpowiednia bariera powinna być integralną częścią tych elementów, a także komponować się z ich stylem. Przykładowo: zastosowanie masywnej konstrukcji metalowej nie będzie współgrać z mieszkaniem urządzonym w delikatnym i stonowanym stylu. Barierki należy dobierać także w odniesieniu do kształtu i wielkości balkonu lub tarasu – przy małych konstrukcjach powinna być ona stonowana i wtapiać się w przestrzeń, natomiast przy większych jej walory mogą być bardziej wyeksponowane. Przy wyborze balustrady warto również zwrócić uwagę na to, kto będzie jej używał. Czy będą to wyłącznie osoby dorosłe, czy również dzieci, a może osoby niepełnosprawne. Przemyślane zaprojektowanie balustrady może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom, takim jak wypadnięcie przez nią dziecka w przypadku zbyt dużych przerw pomiędzy elementami konstrukcyjnymi.
Aby projekt balustrady na balkon był wykonany w profesjonalny sposób, potrzebna jest wiedza i doświadczenie fachowców. O ile w tej kwestii musimy wesprzeć się profesjonalistami, to w innych możemy już sami zadecydować o danych czynnikach.
Materiał balustrady
Materiał balustrady i jego wybór to pierwszy element, nad którym koniecznie musimy się zastanowić. Współczesne balustrady tarasowe dostępne są zazwyczaj w dwóch materiałach – stal i szkło. Coraz częściej odchodzi się od klasycznych niegdyś barier z żelaza i przechodzi na tańsze w utrzymaniu, lżejsze i co najważniejsze o wiele lepiej prezentujące się balustrady nierdzewne. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest właśnie nierdzewność. Dzięki niej mamy gwarancję, że produkt utrzyma swój nieskazitelny stan przez długie lata. W porównaniu z balustradami szklanymi, modele ze stali są też o wiele bezpieczniejsze.
Wybór elementów
Drugim istotnym punktem jest wybór elementów. Odpowiednio dobrane detale montażowe to również ważna część balustrady. Części te warto kupować w zaufanych sklepach, gdzie dostępne są w rozbudowanych wariantach. Wszystkie te elementy powinny charakteryzować się dobrą wytrzymałością i odpornością. Tak dobrane słupki czy też segmenty łączące będą służyć przez lata i nie trzeba będzie wydawać dodatkowych pieniędzy na ich wymianę po kilku sezonach.
Samodzielny montaż balustrady
Wiele osób myśli, że samodzielny montaż balustrady jest bardzo skomplikowany i możliwy tylko dla doświadczonych fachowców. Jednakże czynność ta wcale nie wymaga dużych umiejętności. Z pewnością pomocne mogą okazać się tu różnorodne instrukcje montażowe i wzorniki, dzięki którym z instalacją balustrady poradzi sobie każdy amator. Dzięki samodzielnemu montażowi można sporo zaoszczędzić, dlatego też zanim wynajmiemy profesjonalnych monterów, zastanówmy się czy warto.
Podsumowując, zakup i montaż balustrady do domu wcale nie musi być drogim przedsięwzięciem. Stosując kilka prostych zasad można zaoszczędzić niemałe pieniądze. Dlatego też wszyscy, którzy pragną mieć we własnym domu wymarzoną barierę nie wydając na nią fortuny, powinni wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione wskazówki. Dzięki nim będzie można cieszyć z bezpiecznego i dekoracyjnego elementu architektonicznego przez długie lata.