Balustrady montowane na dachach - o czym należy wiedzieć? - Nierdzewny Balkon

Wyróżniamy dwa typy dachów: “użytkowane” i “nieużytkowane”.  Pierwszy typ zadaszenia w języku fachowym nazywa się zadaszeniem “eksploatowanym”. Zarówno jeden jaki drugi będzie wymagał innego rodzaju ogrodzenia. W tym wpisie zajmiemy się ogrodzeniami metalowymi dla dachów pierwszego typu. Wynika to z tego, iż poręcz i barierka z metalu i stali nierdzewnej są specjalnością naszej firmy

Balustrady na dachu

Jeśli już zapoznaliśmy się z terminologią fachową dotyczącą rodzajów zadaszenia i wiemy jakie balustrady na dachu zazwyczaj są montowane. Warto wiec zapoznać się z wymaganiami technicznymi. Przede wszystkim balustrady, które będą omówione w tym wpisie znajdą swoje zastosowanie w budynkach o płaskim zadaszeniu, o wysokości co najmniej 10 metrów. Chodzi oczywiście o budynki użytkowe, czyli takie, w których dach jest wykorzystywany przez personel.  Można do nich zaliczyć biura, restauracje, szkoły czy przedszkola. Przy tym należy wiedzieć, że nawet konieczność odśnieżania dachu czyni z niego użytkowy.

Wymogi techniczne

Dla balustrad, które montowane są na dachach użytkowych istnieją ściśle określone wymogi techniczne. Wysokość ogrodzenia dachu musi wynosić 1100 milimetrów przy budynku o wysokości poniżej 30 metrów. Z kolei 1200 milimetrów to wysokość poręczy wymagana przy budynkach, które mają powyżej 30 metrów. Jeśli ogrodzenie dachu montowane jest na znajdującym się tam podwyższeniu, to wysokość konstrukcji jest zmniejszona o wymiar tego podwyższenia. Ogrodzenie dachu użytkowego wykonywane jest z zachowaniem odległości między poszczególnymi elementami – między słupkami nie więcej niż 1000 milimetrów. Natomiast między rurkami poziomymi nie więcej niż 300 milimetrów.

Wybór balustrady dachowej

Kiedy już podjęliśmy decyzję, że chcemy dokonać montażu balustrady pozostaje nam jedynie wybór balustrady dachowej. Przy doborze odpowiedniego rozwiązania musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Chociażby takich jak materiał, z którego są wykonane, wygląd i rodzaj wypełnienia. Jeśli chodzi o materiał to najczęściej jest to stal nierdzewna. Przeważnie jest to gatunek AISI 304 i AISI 316. Pierwszy z nich stosuje się w przypadku zwykłych konstrukcji zewnętrznych. Z kolei AISI 316 stosuje się, jeśli budynek znajduje się w okolicach dużych zbiorników wodnych albo przy ruchliwych autostradach. W charakterze wypełnienia tradycyjnie wykorzystywane są wertykalne rurki stalowe o średnicy 16 milimetrów, które ustawione są obok siebie. Odległość między pojedynczymi słupkami nie powinna przekraczać 300 milimetrów. Jeśli dach wykorzystywany jest jako miejsce odpoczynku w lecie, punkt widokowy albo przestrzeń komercyjna, niezbędne jest zadbanie o ładny wygląd konstrukcji balustrady, która go będzie otaczać. Nowoczesnego wyglądu każdemu budynkowi nadadzą balustrady wykonane całkowicie ze szkła. Drugim wariantem są balustrady ze stali nierdzewnej, które posiadają wypełnienie ze szkła hartowanego. Szkło to ma szereg zalet: jest przejrzyste, odporne na wilgoć i należy do  materiałów długowiecznych a do tego posiada unikalny wygląd.

Balustrady montowane na użytkowych dachach są niezbędnym ich elementem. Przede wszystkim gwarantują one bezpieczeństwo. Ich wyjątkowa estetyka wpływ także na ogólny wygląd budynku. Obecnie mamy bardzo dużo materiałów, z których można wykonać takie balustrady. Jednak bezsprzecznie najpopularniejszym tworzywem w dalszym ciągu jest stal nierdzewna i szkło hartowane, które nadają budynkom bardzo nowoczesnego wyglądu.